×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ракометарите играат дерби за влез во Супер лига

  27.05.2022 14:46 | Стефан Николиќ

  Последното коло во ракометниот прволигашки Плеј оф, ќе го даде конечниот распоред од четвртото до шесттото место кои следната сезона водат во Супер лига.

  Ракометарите играат дерби за влез во Супер лига

  Утрешниот противник на Куманово е тимот на Вардар Неготино, и доколку кумановци забележат победа поголема од 5 гола, МРК во суперлигашкото друштво ќе отиде како четврти на табелата. Со победа под пет гола Куманово ќе заврши на петтата позиција.

  Подршка на клубот на утрешниот натпревар е битна бидејќи со евентуален пораз, кумановчани ќе можат да биднат стигнати од РК Аеродром, кој утре во исто време игра против последнопласираната Јехона и се бори да го избегне шестото место кое носи бараж за влез во Супер лига. 

  Ракометната федерација намерно ги закажа овие два натпревари во ист термин, за да се избегнат евентуални резултатски калкулации.

  Натпреварот МРК Куманово - Вардар Неготино се игра во сабота од 12 часот во салата на економското училиште.

  Од клубот ги повикуваат сите љубители на ракометот да го подржат тимот на утрешниот натпревар, и со победа заедно да го прослават враќањето на машкиот ракомет во најквалитетното ракометно друштво.