18. 11. 2020 21:13

Ракометарките тргнаа за Украина во ЕХФ пресметката со Галичанка

Ракометарките тргнаа за Украина во ЕХФ пресметката со Галичанка

Екипата на ЖРК Куманово денеска замина за Украина каде што ќе ги одигра натпреварите од Европскиот ЕХФ куп.

Противник на Куманово ќе биде тимот на ГК Галичанка од Л'вов. Тимот на ГК Галичанка е шесткратен шампион во првенството на Украина, троен освојувач на купот и актуелен шампион во Балтичката лига.

Поради реконструкција на салата, Куманово ќе ги одигра двата натпревари во Украина, но и покрај предноста на домашен терен на Галичанка, тимот се надева на позитивен исход од овој двомеч.

Првиот натпревар е закажан за 20.ноември во 18 часот, а реваншот се игра на 22.ноември во 11 часот.

Сите љубители на ракометот можат да очекуваат директен линк на фејсбук страната на ЖРК Куманово каде што ќе можат да го одгледаат овој дуел.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk