×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ракометарките забележаа нова победа, за викенд му гостуваат на Шампион

  09.12.2022 10:30 | KumanovoNews

  Ракометарките на Куманово продолжуваат со добрите игри и борба за што повисока позиција во групата А од женската Супер-лига. Вчера во рамките од 11 коло, тие ја декласираа екипата на Скопје со резултат 41:20.

  Ракометарките забележаа нова победа, за викенд му гостуваат на Шампион

  Алмеида Андреза со 13 гола и Величковска Габриела со 7 гола ја предводеа екипата кон седмата победа оваа сезона. Димитровска Ана Марија, Зечевиќ Сузана, Граматова Пена, Богојеска Сара постигнаа по 4 гола, Цветановска Сара го заврши натпреварот со 3 гола а Пешиќ Мила постигна 2 гола на натпреварот. 

  Кај голманките Матеа Чурлиновска имаше 5 одбрани а Симона Грујовска беше поуспешна со 7 одбрани.

  ЖРК Куманово со 21 бод се наоѓа на третата позиција на табелата. Пред Куманово се екипите на Чаир кој има победа повеќе и Вардар со две победи плус во однос на кумановки. 

  Екипата на ЖРК Шампион е противник во следното коло на Куманово, а тимот во досегашниот дел од сезоната забележа 4 победи и 6 порази. 

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk