500x100-1
29. 08. 2010 18:20

За сигурен пласман Босна мора да падне

За сигурен пласман Босна мора да падне

Mакедонските кошаркарски репрезентативци очекуваат победа во Сарево пред клучниот натпревар за пласман за Европското првенство што догодина ќе се одржи во Литванија. Натпреварот се игра вечерва во 20.45 часот.

Ако Босанците се квалификуваат како третопласирани, што им отвора можност за настап во бараж, тогаш Македонија е сигурно второпласирана. Со евентуален триумф, и пораз на Британија од Украина на гости, нашата репрезентација може да биде и прва во групата и да не зависи од никого. Пласманот на ЕП теоретски можеме да го загубиме само со катастрофален пораз и висока победа на директните конкуренти за второто место во останатите групи.

Натпреварот БиХ - Македонија ќе го пренесува А1 телевизија.