×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ЖРК Куманово е апсолутен шампион во женскиот ракомет

  22.05.2021 20:53 | KumanovoNews

  Ракометарките на Куманово потврдија дека се најдобрата екипа во домашното првенство за оваа сезона, и за само седум дена по освојување на Купот, го освоија и домашната лига.

  ЖРК Куманово е апсолутен шампион во женскиот ракомет

  И овој пат како и минатата недела, кумановчанки за противник го имаа тимот на Вардар. Вардарки на овој натпревар покажаа подобра игра и на полувреме имаа само два гола негатива(16-14), а по паузата за полувреме намалија и на еден гол разлика. Меѓутоа Куманово потврди дека оваа сезона ќе ја заврши без ниту еден пораз, ја врати контролата над натпреварот и ја освои првата титула, и првата двојна круна во Македонското првенство. Конечен резултат на мечот беше 30-21.

  Јована Кипријановска постигна шест погодоци и беше најефикасна во тимот на Куманово, а со пет гола натпреварот го завршија Мила Трајковиќ, Ана Шарановиќ и  Амела Џакмиќ.

  Досега ваков успех имаат постигнато Кометал Ѓорче Петров, Вардар и Металург.

  (Ст.Н.)