70 финалисти во „Јас имам талент„

01.06.2010 14:15 | KumanovoNews

Во полуфиналето од натпреварувањето „Јас имам талент„ што го организира основното училиште „Крсте Мисирков„, 70 ученици влегоа во финале, а  45  испаднаа од понатамошното натпреварување.

70 финалисти во „Јас имам талент„

 Целта на ова натпреварување е учениците да се ослободат од стравот од јавен настап. За победниците се предвидени пригодни награди - изјави Стојанка Дудучки, професорка по македонски јазик во ОУ „Крсте Мисирков„.

 Финалето на натпреварувањето ќе биде наредната недела во Центарот за култура.

Изведбите на учесниците во пеење, играње, свирење, глумење ги оценува стручно жири составено од професори по музика, уметност и македонски јазик.

Организатор на натпреварувањето е ОУ „Крсте Мисирков„ и здружението на граѓани „Врамаси„, а учествуваат ученици од сите основни училишта во градот.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk