×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Жителите на „Пармакови ниви“ ја блокираа изградбата на патот поради големaта стрмност и небезбедност (видео)

  13.09.2023 12:01 | Сузана Николиќ

  Жителите на кумановската населба „Пармакови ниви“ денеска ја блокираа изградбата на новиот пат кој е дел од железничкото поврзување на пругата Куманово - Бељаковце, незадоволни од сообраќајното решение низ нивната населба. 

  Тие протестираа затоа што дел од улицата и надвозникот кои поминуваат над пругата и ја поврзуваат населбата со Куманово се многу стрмни и тесни и ја загрозуваат нивната безбедност.

  „Проблемот е што нагибот е многу голем. Нема да можеме да излеземе со автомобилите ни на лето, а не во зима. Дополнително нема тротоар и ограда, каде да се движат пешаците, децата кога одат на  училиште. Најголем проблем е  што свиокот на другата страна од андвозникот е под голем агол и не може да се сврти камион, пожарна“... велат жителите. 
   

  Жителите на „Пармакови ниви“ ја блокираа изградбата на патот поради големaта стрмност и небезбедност (видео)