×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ќе поeвтинат лековите

  29.06.2012 06:39 | KumanovoNews

   Од 1 јули граѓаните во аптеките ќе можат да набават поевтини лекови. Вкупно 54 лека ќе се купуваат без доплата.

  Ќе поeвтинат лековите

  Тука спаѓаат лековите за бубрежни болести, за висок крвен притисок, за кожни болести, за срцеви заболувања, антибиотици, лекови за респираторен систем и друго.

  Од Фондот за здравствено осигурување велат дека 382 лека се без доплата. Новите цени се усогласени со оние во регионот. Уште 300 лекови се достапни само со доплата од 50 денари.

  Намалувањето на цените е резултат на големата конкуренција меѓу фармацевтските компании. Не е исклучена можноста за ново поевтинување на лековите. Општо гледано 84 одсто од лековите со заштитено име се без доплата.