×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Деца дефилираа во Старо Нагоричане

  26.09.2012 10:43 | KumanovoNews

   Ученици од различни националности дефилираа, играа фудбал и се дружеа на спортското игралиште во селото Старо Нагоричане.

  Деца дефилираа во Старо Нагоричане

  Манифестацијата има за цел да го промовира спортот како симбол на заедништво и толеранција. Во  Старо Нагоричане дојдоа гости од општините Центар, Тетово, Прилеп, Шуто Оризари и Врапчиште.

   Вие знаете дека Општината Старо Нагоричане помогна многу млади луѓе да се образуваат, да осознаат и да се дружат со нивните другарчиња од Република Македонија. Сите заедно да имаме што подобро образование и да работиме на развој на општината. Гостите ги запознавме со самата општина и со плановите за развој. Се надеваме дека ќе направиме подобри услови за живеење на самите жители и во исто време да овозможиме други луѓе да дојдат и да инвестираат - изјави Миодраг Јовановиќ, градоначалник на општина Старо Нагоричане.

  Градоначаникот на Врапчиште, Бајрам Кадрија смета дека ова е добра начин децата меѓусебно да се запознаат.

  Преку овој проект учениците од Старо Нагоричане видоа каде е во нашата општина, а нашите деца се о каде се наоѓа Старо Нагоричане. Ова е прилика да се дружат и сигурен сум дека тоа дружење ќе го продолжат на Фејсбук. Организаторите треба да се продолжи со ваквите проекти - додаде Кадрија.

  Спортското дефиле е под покровителство на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, а го реализира Геостратешкиот институт “Глобал“.

  Сите ученици кои биле активни, исто како и општините, поединци и училишта ќе добијат соодветни награди. Овој настан Република Македонија ќе ја претстави на реномиран собир во Сочи. Се надеваме дека ќе добиеме и награда - смета Иван Анастасовски.

  На дефилето имаше двесте деца. По завршување на спортските активности тие ја посетија мегалитската оперваторија Кокино.