×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Димитриевски на Самит на градоначалници во Атина

  23.01.2023 15:43 | KumanovoNews

  Градоначалникот Максим Димитриевски и претседателката на Советот Ивана Ѓеоргиевска, учествуваат на дводневниот Самит за градоначалници „B40“, кој се одржува во Атина, Република Грција, а наменет е за интензивирање на регионалната соработка во Балканскиот регион.

  Димитриевски на Самит на градоначалници во Атина

  „Верувам дека Балканот има капацитет да се сплоти и спои, бидејќи има и што да даде на Европа, каде сите ние посакуваме да бидеме.  Но, притоа мора да се почитуваме, како што всушност ние денеска овде во срцето на светската демократија во Атина го правиме, јас говорам на македонски мајчин јазик, вие се обраќате на своите јазици, а всушност толку многу се разбираме“, рече Димитриевски.


  Тој најави дека ќе ја прифатат иницијативата за членување на Куманово во „Б40“.