×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  04.03.2024 17:30 | KumanovoNews

  Од вечерва на полноќ на малопродажните објекти цените на бензините се зголемуваат за половина денар, додека дизел горивото ќе е поевтино за 1 денар, екстра лесното се намалува за 0,5 дени. 

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  При крај на зимата цената на мазутот оди нагоре за 0,409 денари за килограм.  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 83,00 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 85,00 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 77,00 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 75,50 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 43,752 (денари/килограм).