Дрекслмајер отвори фабрика во близина на Куманово

01.04.2021 - 15:41

Почна со работа производниот капацитет на Дрекслмајер во Куманово. Ова е втор производен капацитет во земјава на компанијата од автомобилската индустрија.

Дрекслмајер отвори фабрика во близина на Куманово

Во моментов во фабриката во кумановскиот регион работат над седумстотини соодветно обучени кадри, а бројот на вработени и понатаму ќе се зголемува. Вработените се нашиот најголем капитал и секогаш се во фокусот на нашето внимание“ велат од компанијата за МИА.

DRÄXLMAIER Group во земјата е присутен од август 2012 година со отворањето на првата фабрика во Кавадарци, остварува соработка со над седумстотини домашни компании.

Од компанијата велат дека се лидери во премиум автомобилскиот сегмент и дел од листата на Топ 100 добавувачи во светската автомобилска индустрија.

Компанијата има 60 фабрики во светот.2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk