×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Две фирми зимава ќе ги одржуваат улиците во градот

  10.12.2012 10:15 | KumanovoNews

    Фирмите “Катинг“ од Скопје и “АГП“ од Свети Николе се задолжени за зимско одржување на улиците и патиштата во Куманово.

  Две фирми зимава ќе ги одржуваат улиците во градот

  По првиот снег вчера екипите на двете претпријатија излегле на терен за да ги расчистат улиците во центарот на градот и угорниците каде може да дојде до поголем сообраќаен метеж.

  - Градските улици се расчистени и е фрлени се првите количини на сол. На температури пониски од -5 степени солта не делува, но засега имаме температури кои се над нулата. Улиците се поделени во источна и западна зона. Во самите зони има приоритетни улици - вели Валентина Алексовска, секретар на Општина Куманово.

   Во источна зона улици од прв приоритет се: Доне Божинов, Тоде Думба, АВНОЈ, Видое Смилевски - Бато, Драган Стопаревиќ,Лесковачка, Благој Богдановски - Гуцман и други.

  Во западна зона приоритетни улици се : 11 октомври, 11 ноември, 3 МУБ, Гоце Делчев, Никола Тесла, ЈНА, Сава Коваќевиќ и други.

  Има улици кои не во надлежност на Општината и локалните патишта, но тие ќе се чистат по наредба на инвеститорот.

  За да го добијат тендерот фирмите поседуваат најмалку два камиона, грејдер, булдожер, најмалку 30 тони сол и друго.

  Општината за зимско одржување на улиците ќе потроши 12,4 милиони денари.