×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Две градинки дивоградби

  06.12.2011 15:00 | KumanovoNews

   Два објекти на градинката „Ангел Шајче„ во Куманово се дивоградби.  Зградите кај Градскиот стадион и Зелениот пазар, кои се изградени пред 50 години немаат планска документација.

  Две градинки дивоградби

  Ние имаме сериозени проблеми што двете градинки ни се диоградби. Пред неколку години сакавме да доградиме неколку училници во Синоличка, но неможевме, поради тоа што објектот е дивоградба. Не сме опфатени ни со процесот на легализација што се спроведува, бидејќи сме правен субјект. Затоа барам од Општината да ни помогне во решавање на овој проблем - побара директорката Марина Алексовска од Советот на Општината Куманово.

  Решенито треба да се бара кај службите на локалната администарција и Министерството за транспорт и врски.

  Објектите на градинките се градени во 60-тите години на минатиот век и за тогашната држава не претставувало проблем да се изградат на постојните локации.