Еден починат, 17 новозаболени и 6 оздравени од ковид-19 во Куманово

16.01.2021 - 18:55

 Во последните 24 часа регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19, a направени се 2176 тестирања.

Еден починат, 17 новозаболени и 6 оздравени од ковид-19 во Куманово

По градови во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3, Крушево-2, Пехчево-2.

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70), еден од Прилеп (79), еден од Охрид (55), двајца пациенти од Струмица (73 и 69) и еден пациент од Струга (77). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2.116 оздравени пациенти од: Скопје-1.489, Куманово-6, Тетово-139, Прилеп-19, Гостивар-58, Штип-8, Битола-80, Велес-45, Охрид-3, Струмица-55, Кавадарци-35, Струга-5, Кочани-15, Кичево-33, Гевгелија-23, Неготино-26, Свети Николе-10, Делчево-16, Дебар-9, Ресен-13, Радовиш-5, Берово-1, Виница-6, Пробиштип-4, Валандово-3, Демир Хисар-9, Крушево-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.749, бројката на оздравени пациенти е 71.592, на починати е 2.696, а бројот на активни случаи изнесува 14.461. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38493, активни 8653

• Куманово 4998, активни 487.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk