04. 12. 2020 19:16

Еден починат, 56 новозаболени и 37 оздравени од коронавирус во Куманово

Еден починат, 56 новозаболени и 37 оздравени од коронавирус во Куманово

Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во изминатото деноноќие, регистрирани се нови 56 случаи, 37 оздравени и еден починат пациент на 73-годишна возраст.

На ниво на државата има уште 30 смртни случаи од компликации на ковид-19, а регистрирани се и 1.100 позитивни од 2.824 тестирања.

Новите случаи по градови се во: Скопје-439, Куманово-56, Дебар-5, Штип-42, Прилеп-52, Тетово-58, Струга-29, Велес-27, Битола-73, Охрид-32, Кавадарци-51, Гостивар-68, Гевгелија-5, Струмица-33, Крива Паланка-15, Радовиш-5, Крушево-2, Кочани-23, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Македонски Брод-4, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-2, Делчево-3, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-16, Ресен-10, Неготино-22.

Од починатите дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68), еден од Куманово (73), тројца од Прилеп (73, 63 и 73), еден од Тетово (62), двајца од Струга (57 и 64), двајца од Битола (62 и 67), двајца од Гостивар (64 и 64), еден пациент од Струмица (74), еден од Радовиш (65), еден од Крушево (80), еден од Пробиштип (76), еден од Берово (58), еден од Ресен (66) и еден пациент од Неготино (66). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.286 и има околу 160 празни болнички кревети во ковид-центрите.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 585 оздравени пациенти од: Скопје-168, Куманово-37, Штип-37, Прилеп-47, Тетово-10, Струга-20, Велес-32, Битола-42, Охрид-41, Кавадарци-15, Гевгелија-8, Струмица-19, Крива Паланка-4, Радовиш-4, Кочани-13, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Пехчево-2, Берово-4, Виница-10, Делчево-5, Кратово-3, Свети Николе-14, Кичево-21, Ресен-6 и Неготино-11.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66.330, бројката на оздравени пациенти е 42.241, на починати е 1.877, а бројот на активни случаи изнесува 22.212. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Куманово 3949, активни 904

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk