Еден починат, 83 новозаболени и 33 оздравени во Куманово

06.04.2021 - 21:39

Во последните 24 часа регистрирани се 1.259 нови случаи на ковид-19, а направени се 4.555 тестирања, соопштува Министерството за здравство.

Еден починат, 83 новозаболени и 33 оздравени во Куманово

По градови  во: Скопје – 562, Битола - 97, Куманово - 83, Велес -51, Струмица - 48, Кавадарци – 47, Охрид – 42, Прилеп – 40, Тетово – 38, Гостивар – 34, Гевгелија – 28, Кичево – 26, Штип – 22, Радовиш – 17, Свети Николе и Валандово – по 14, Кочани, Ресен и Берово – по 13, Крива Паланка – 11, Пробиштип – 8, Неготино – 7, Струга, Делчево и Македонски Брод – по 5, Крушево и Богданци – по 4, Демир Капија – 3, Демир Хисар – 2, Виница, Кратово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 751 оздравени пациенти од: Скопје – 213, Охрид – 82, Прилеп -57, Тетово - 40, Велес – 38, Битола – 36, Куманово – 33, Кавадарци – 31, Струмица – 27, Гостивар -23 , Кочани -22, Штип и Неготино – по 20, Гевгелија – 14 , Дебер и Демир Капија – по 12, Радовиш – 11, Свети Николе и Виница – по 8 ,Кичево, Берово и Пробиштип – по 7, Ресен и Валандово – по 6, Крива Паланка – 4, Македонски Брод – 2, Крушево, Богданци, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 20 од Скопје (89, 85, 84, 83, 81, 81, 77, 76, 76, 76, 73, 71, 69, 68, 67, 66, 62, 61, 59, 32), 4 од Битола ( 81, 62, 61г, 60г ), по 2 од Велес ( 69 и 56 ), Гостивар ( 77 и 63), Охрид (84  и 70), Струмица (73 и 67) , Кочани (86 и 74) и Гевгелија (74 и 64) , по 1 починат од Куманово (78), Кавадарци ( 61), Штип (61), Кичево (73), Свети Николе (71), Ресен (77), Дебар (75), Пробиштип (74) и Виница (69). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 647.559 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 61033, активни 10647

Прилеп 7344, активни 1082

Куманово 7264, активни 1096.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk