Еден починат и 59 нови случаи на ковид-19 во Куманово

14.08.2021 17:01 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа регистрирани се 792 нови случаи на ковид-19, а направени се 9.270 тестирањa.

Еден починат и 59 нови случаи на ковид-19 во Куманово

По градови во: Скопје – 245, Тетово – 136, Гостивар – 127, Куманово – 59, Кичево – 42, Струмица – 37, Охрид и Дебар – по 23, Струга – 16, Битола – 15, Ресен – 11, Велес – 9, Штип – 8, Радовиш – 7, Прилеп, Кочани и Делчево – по 5, Кавадарци и Виница – по 4, Свети Николе и Берово – по 2, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 104 оздравени пациенти од: Скопје – 31, Тетово - 26, Гостивар – 16, Куманово - 8, Кичево, Струмица и Берово – по 3, Велес, Штип, Кочани, Кавадарци и Пехчево – по 2, Битола, Радовиш, Прилеп и Македонски Брод  – по 1.

Пријавени се 10 починати лица: 4 починати лица од Гостивар (44, 65, 69 и 74), 3 од Скопје (33, 71  и 83), 2 од Тетово (67 и 84) и едно починато лице од Куманово (60).  Сите починати лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.055.312 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 161.359 бројката на оздравени пациенти е 150.774, на починати е 5.542, а бројот на активни случаи изнесува 5.043.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 70559, Активни 1677
Куманово 9249, Активни 313
Прилеп 8375, Активни 41
Тетово 8487, Активни 1079
Битола 6436, Активни 110
Гостивар 5915, Активни 668.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk