Еден починат и 79 новозаболени од коронавирус во Куманово

17.08.2021 23:28 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа регистрирани се 999 нови случаи на ковид-19, а направени се 7.245 тестирањa. 

Еден починат и 79 новозаболени од коронавирус во Куманово

По градови во: Скопје – 325, Тетово – 184, Гостивар – 132, Куманово – 79, Кичево – 50, Струмица – 42, Струга – 33, Охрид – 20, Битола, Кочани и Берово – по 15, Прилеп - 14, Кавадарци и Ресен – по 10, Штип и Радовиш – по 8, Велес - 7, Делчево и Валандово – по 6, Кратово и Македонски Брод – по 5, Дебар – 4, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од: Скопје – 72, Гостивар – 24, Тетово – 20, Куманово - 19, Кичево – 13,Битола – 7, Струмица – 6, Дебар – 5, Кочани и Кавадарци – по 4, Прилеп и Валандово – по 3, Радовиш – 2, Велелс и Свети Николе – по 1.

Пријавени се 14 починати лица: по 5 починати лица од Скопје (59г,74г,77г,79г и 84г) и Тетово (61г,64г,75г,76г и 78г), 2 лица од Гостивар (57г и 58г) и по едно лице од Куманово (80г) и Кичево (57г). Еден од пријавените е починат во домашни услови а другите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.073.017 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 163.452 бројката на оздравени пациенти е 151.144, на починати е 5.574, а бројот на активни случаи изнесува 6.734.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 71260, Активни 2246
Куманово 9389, Активни 422
Прилеп 8399, Активни 62
Тетово 8811, Активни 1330
Битола 6468, Активни 132.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk