×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Голем интерес на граѓаните за бесплатниот градски превоз во Куманово

  03.01.2023 15:22 | Сузана Николиќ

  Од денеска и официјално започна бесплатниот градски превоз во Куманово. Сопствениците на претпријатијата кои го организираат превозот велат дека постои голем интерес од граѓаните за негово користење.

  Голем интерес на граѓаните за бесплатниот градски превоз во Куманово

  „Пријатно сме изненадени дека уште на првиот ден граѓаните максимално го користат градскиот превоз. Интерес има за сите линии, автобусите се полни, иако децата се на распуст. Дивите превозници денеска останаа без работа. Се надевама дека така ќе продолжи и во наредниот период“, изјави сопственикот на „НИМ Травел“.

  Тој додава дека превозот на сите 27-линии се одвива редовно и без проблеми, а се надева дека така ќе продолжи и по празниците.

  За потребите на граѓаните отворен е Диспечерски центар за општински линиски превоз на патници, кој се наоѓа на приземје во Трговскиот центар Гарнизон. Лично или на тел. 031/444-003 граѓаните  од 8 до 16 часот ќе можат да ги пријават сите проблеми и да добијат информации поврзани со бесплатниот превоз.

  Бесплатниот јавен превоз ќе трае 6 месеци, а ќе го вршат приватни превозници кои веќе имаат дозвола и договор за работа за превоз во Куманово.  За таа услуга од општинскиот буџет ќе им бидат исплатени 30 милиони денари или околу пола милион евра.

  Предлог - одлуката за субвенционирање општински линиски превоз на патници на подрачјето на Општина Куманово беше едногласно усвоена од советниците од власта и опозицијата.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk