×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Искршената ограда меѓу улиците „Тоде Думба“ и „Драган Стопаревиќ“ заменета со нова

  24.11.2022 17:31 | Оливера Пешевска

   Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ утринава монтираа нова ограда меѓу улиците „Тоде Думба“ и „Драган Стопаревиќ“ во Куманово. Иако беше најавувано дека ќе се намести бетонски ѕид  или некоја појака заштитна банкина, сепак изработена е потполно иста  ограда како поранешната.

  Искршената ограда меѓу улиците „Тоде Думба“ и „Драган Стопаревиќ“ заменета со нова

   Оградата стоеше скршена речиси две години, тендерот за нејзина санација беше распишан пред  2 месеци, а дури сега работата е завршена.

  Населението од улицата „Драган Стопаревиќ“ повеќепати реагира до локалните власти да се најде потрајно и побезбедно решение, бидејќи свиокот кај потпорниот ѕид се смета за „црна точка’ на кумановските сообраќајници, каде се регистрирани бројни незгоди и несреќи со смртни последици за учесниците во сообраќајот.

    „Ваква ограда и самиот ќе наместев. Ќе се залета некој, ќе ја скрши за 3 месеци“ револтиран е еден од сопствениците на куќа на ул. „Драган Стопаревиќ“.

   Во септември годинава,  Општина Куманово распиша тендер за поправка и вети дека се ќе се заврши до крајот на месецот. Беше предвидено да се реконструира постоечката и да се  постави нова еластична ограда со должина од 125 метри.