×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Изборна конференција на СДСМ Куманово: Тушевски ќе го промовира новото општинско раководство

  11.05.2022 10:44 | Сузана Николиќ

  Новиот претседател на СДСМ Куманово, Александар Тушевски вечерва на Изборна конференција ќе ги претстави своите соработници, кои ќе бидат дел од раководните тела на општинската организација во наредните 4 години.

  Изборна конференција на СДСМ Куманово: Тушевски ќе го промовира новото општинско раководство

  Според партиски извори, новиот состав на Извршниот и Надзорниот одбор, ќе го сочинуваат главно нови и млади луѓе, но и докажани партиски борци, професиналци, општествено препознаени, кои биле маргинализирани во изминатиот период.

  Меѓу новите лица има доктор, архитект, адвокат, психолог, правници, професори, економисти и др. 

  Извршниот одбор брои 19 членови и Надзорниот одбор 5,  а комплетниот состав ќе се знае откако ќе биде изгласана нивната доверба на Изборната конференција. 

  На седницата најавено е присустство на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерката за култура Бисера Костадиновска, пратениците Мартин Костовски и Лидија Тасевска.  

  Лидер на СДСМ во Куманово, Александар Тушевски вечерва ќе одржи состанок ос ИО на кој ќе го предложи и својот избор за секретар на партијата. За оваа функција за првпат во историјата на организацијата ќе биде избрана жена. 

   

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk