×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба на расни кучиња на Градскиот кеј во Куманово

  17.09.2022 18:15 | KumanovoNews

  На спортските терени на Градскиот кеј во Куманово денеска се одржа Државна изложба на расни кучиња во организација на Кинолошкото друштво „Кинолог“ од Куманово. 

  Изложба на расни кучиња на Градскиот кеј во Куманово

  На изложбата се пријавиле 196 миленичиња, но 33 не се појавија на терените. Организаторите сметаат дека поради лошите временски услови дел од учесниците се откажале од учество.

   „Иако е ова државна изложба сепак има и регионален карактер. Најголемиот број од пријавени кучиња се наши, од Куманово, но имаме пријавено учесници по каталог од целата држава и пошироко. Имаме и од Бугарија, Србија, Грција, Романија, па дури и од Италија“, појасни Марко Митровски, претседател на „Кинолог“ од Куманово.

  Манифестацијата продолжува и утре со специјализирана клубска изложба за кавкаски овчар. На неа, пак, има пријавено 180 учесници и се надеваат дека сите ќе се појават. Утрешниот настан го организира Македонски кинолошки клуб за кавкаски овчар и се одржува за прв пат во државата специјално за ова раса на миленичиња, се заради нивна промоција.

             

  „Ова е нова раса на кучиња не многу позната за овие простори. Иако се многу големи, дури и застрашувачки, тие се добри, мирни, верни чувари, привржани и заштитички настроени кон сопствениците и нивните семејства. Вистински овчари. Многу се интелегентни и лесни за тренирање“, објаснуваат од друштвото за кавкаски овчар.

              По календарот на изложби на Кинолошкиот сојуз на Македонија изложбата во Куманово се одржува секој септември. Поддршка даде Општина Куманово, Советот на Општина Куманово , Кинолошкиот сојуз на Македонија, спонозори и најголем дел трошоците се покриваат од уплатената котизација за учество на изложбата.

  О. Пешевска