×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба “Окно“ на Стефан Анчевски и Ана Јовановска во Уметничката галерија Куманово

  26.05.2023 11:47 | Оливера Пешевска

  Во салонот на Уметничката галерија во Куманово вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата “Окно“  на академските сликари Стефан Анчевски и Ана Јовановска, двајцата од Куманово.

  Изложба “Окно“ на Стефан Анчевски и Ана Јовановска во Уметничката галерија Куманово

  „Се работи за алтернативна форма на уметност, подни инсталации на делата што ги изработија Анчевски и Јовановска. Дел од нив и порано кумановската јавност можела да ги види на различни локации во градот во 2021 година како уметнички инсталации“, изјави Драгана Спасковска, од Музеј Куманово.

  Стефан Анчевски е роден во 1993 година во Куманово, а дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 2017 година. Учествувал на повеќе групни изложби во земјава и во странство и на повеќе ликовни колонии.

  Ана Јовановска е родена во 1991 година во Куманово.Магистрира при Факултетот за ликовни уметности во Скопје, Македонија како графичар (2016). Работи како уметник и графички дизајнер.Има 10 самостојни изложби во Северна Македонија и странство и учествува на повеќе од 100 групни изложби.

  Изложбата е вонпрограмска активност на Музеј Куманово и ќе трае до втората половина на јуни.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk