×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Книговодителите следеа обука за е-даноци

  05.12.2012 13:51 | KumanovoNews

   Регионалната канцеларија на УЈП спроведе уште една обука за сметководители и книговодители во просториите на Центарот за култура “Трајко Прокопиев“.

  Книговодителите следеа обука за е-даноци

  На предавањето на сметководителите им беше укажано дека од 1 јануари месечните даночни обврзници ќе мора електронски да поднесуваат, ДДВ пријави, а тромесечните ДДВ обрзници истото ќе го вршат од 1 јули 2013 година. За електронски даночен пренос е потребен дигитален сертификат.

  - УЈП прави семинари секоја среда низ цела Македонија, односно онаму каде што имаме даночни одделенија. На интернет страната на УЈП има постојано известувања. Има упатства за адаптирање, регистрацијата, миграцијата на е-даноците. Сето тоа може на многу лесен и едноставен начин да се направи на страната или во даночните канцеларии на УЈП - рече Маре Данкова, регионален портпарол на Дирекција на УЈП Штип.

  Досега во Куманово беше спроведена ваква обука пред повеќе од месец дена.