×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Куманово ќе добие лизгалиште

  14.12.2011 15:21 | KumanovoNews

   Лизгалиштето ќе биде монтирано на Кејот на реката Кумановка до Нова година.

  Куманово ќе добие лизгалиште

   На едно од игралиштата на Кејот на реката Кумановка, до крајот на месецот младите ќе добијат современо лизгалиште. Идејата за отварање на лизгалиште е актуелна од мината година, а на вчерашната седнаица Советот даде согласност и обезбеди почетни сретства за нејзина реализација.

  Користејќи ги искуставта на поголемите градови на Балканот, но и Скопје, имаме желба и нашите дечиња да имаат една таква можност да уживаат во убавините на зимата. Остваривме контакт со фирми кои изнајмуваат опрема за лизгалиштето, и добивме понуда. Проектот ќе го води комерцијална фирма, а ние како Општина за потребите на учениците ќе добиеме гратис термини за развој на училишниот спорт- вели градоначалникот Зоран Дамјановски.

  Доколку интересот на граѓаните биде голем, тогаш локалната самоупреава наредната година сама ќе инвестира во изградба на лизгалиште.Лизгалиштето ќе биде монтирано на околу 25 декември, а ќе работи до првата половина на март догодина.