×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Куманово се украсува

  07.12.2011 14:11 | KumanovoNews

   Започна украсувањето на градот по повод новогодишните празници. Екипите на Електро-Куманово денеска ги поставуваа светилките на Градскиот плошта и на улиците околу него. За оваа намена Советот на Општината извои 1,5 милион денари.

  Куманово се украсува

  Оваа година за првпат новогодишниот амбиент во Куманово ќе биде како во светските метрополи. Набавивме елка висока 9 метри и широка 3 метри, која ќе биде поставена на плоштадот.  Имаме доста нови светилки, а ќе бидат употребени и минатогодишните, така да ќе биде богато украсено. Се надевам дека граѓаните ќе бидат задоволни како празнично ќе ни  изгледа градот- вели Маја Антевска-Додевска, помошник директор во ЈП „Куманово-паркинг„.

   Со украсување ќе биде опфатено централното градско подрачје, главните сообраќајници и влезот и излезот на градот. Украсите ќе останат до крајот на јануари.