×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кумановските земјоделци заинтересирани за субвенции

  03.04.2010 09:37 | KumanovoNews

  Приближно 1000 земјоделци од кумановскиот регион поднеле барање за субвенции за растително, сточарско и органско производство. Според информациите на подрачната единица на Министретвото за земјоделство, водостопанство и шумарство, дневно по 150 земјоделци поднесуваат барање.

  Кумановските земјоделци заинтересирани за субвенции

   Најголем дел од земјоделците поднесуваат барање за субвенционирање на житните култури за што се исплаќа по 8000 денари по хектар"- вели Скендер Алии, соработникот од подрачната единица.

  Новина е што оваа година барање за субвенции може да поднесуваат само сопствениците на имотите , а не како што беше лани и нивните наследници. Од подрачната единица ги повикаа наследниците што поскоро да ги средат имотните листови за да може да поднесат барање за субвенционирање.