×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Македонија изобилува со недопрена природа

  22.03.2012 14:45 | KumanovoNews

   „Природата и земјодлеците„ заедно е проектот што денеска беше презентиран пред учениците во "Гоце Делчев". Гимназијалците имаа можност да погледаат фотографии од недопрената и незагадена природа од регионите Река, Лакавица и Мариово.

  Македонија изобилува со недопрена природа

  Целта на овој проект е јакнење на свеста на граѓаните за на концептот за земјоделство со високи перформанси. Програмата има за цел промоција на земјоделството со високи природни вредности"- информира кординаторот на проектот Маја Марковска.

  Учениците од гимназијата "Гоце Делчев" ќе учествуваат на лиетературен конкурс по повод деновите на екологијата. Проектот го организира Движењето на екологистите, еколошкото друштво "Липа" во соработка со странските здруженија "Авалон" и "Институтот за европска комисија за заштита на животната средина"