×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Мало поскапување на горивата

  23.01.2023 15:29 | KumanovoNews

  Вечерва по полноќ за половина денар поскапуваат дизел горивото, нафтата за домаќинствата, како и бензинот од 95 октани, додека цената на бензинот од 98 октани не се менува. Поскапува и мазутот.

  Мало поскапување на горивата

  Новите малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - ЕУРОСУПЕР БС - 95 – 83,00 (денари/литар)

   - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 85,00 (денари/литар)

  - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 84,00 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 83,50 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС – 41,042 (денари/килограм)

  Во образложението стои дека новите цени се повисоки за околу 0,47% а тоа се должи по растот на цените на сите горива на светските берзи.Не помага ни падот на курсот на доларот-тој е за 0,102% понизок во однос на претходните пресметки.