×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Маскенбал „Батко Ѓорѓија“ утре на Градскиот плоштадот во Куманово

  05.05.2023 10:22 | Оливера Пешевска

  Традиционалната културно-забавна манифестација- маскенбал „Батко Ѓорѓија“ ќе се одржи утре,/сабота/ на Градскиот плоштад во Куманово.  Манифетацијата ќе започне во 11 часот, а  учество ќе земат ученици од сите основни и средни училишта од општината, како и дечињата од градинката „Ангел Шајче“.

  Маскенбал „Батко Ѓорѓија“ утре на Градскиот плоштадот во Куманово

  Новина е тоа што на маскенбалот нема да има награди, туку за прв пат ќе има ревијален карактер.

  „Годинава нема да избираме најдобра маска и да доделуваме награди, туку целата манифестација е со ревијален карактер.По пријавите имаме 27 групни и 2 индивидуални маски, со околу 800 учесници .На сите нив ќе им бидат доделени благодарници“, изјави Марио Арангеловски,директор на Фондацијата за култура и спорт.

  Поаѓањето е закажано од пред Театар Куманово во 10 часот, а дефилето со учесници ќе пристигне на Градскиот плоштад во 11 часот. Сите учесници имаат изберено своја музика и подготвено кореографија со која ќе настапат.

  Фондацијата за култура и спорт е организатор на настанот и за него ќе потроши 50 илјади денари .Покровител е градоначалникот и Совет на Општина Куманово.