×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Мики Трендафиловски твореше на ликовна колонија во Врање

  15.09.2022 11:38 | KumanovoNews

  Уметникот Мики Трендафиловски од Куманово, учествуваше на ликовна колонија во Врање, која се одржа во јуни годинава, а од петок делата се изложени во галеријата на Народниот Универзитет во Врање. 

  Мики Трендафиловски твореше на ликовна колонија во Врање

  На изложбата се поставени 14 слики создадени на ликовната колонија, а ќе биде отворена до 7 октомври.

  Трендафиловски бил единствен претставник од Македонија, а творел заедно со колеги од Чешка, Бугарија, Хрватска и Србија.    

  „Создадов две слики, а инспирацијате ми беше самиот град, неговата традиција и историјата, тесно поврзана со Бора Станковиќ, Митке и Коштана, стариот чаршиски живот и обичаи“, вели Трендафиловски.

  Под мотото „7 дена – 7 учесника“ авторите своите дела ги создавале токму во галеријата, твореле на слободна тема, а секој ден ги посетувал по еден истакнат учесник, за да се одбележи неговото творење и вложениот труд. Колонијата се одржува по 21-пат, а произлегла од поранешната колонија „Прохор Пчињски“, која се одржуваше во манастирскиот комплекс со заедничка организација на културните работници од Куманово и од Врање. Кумановската колонија продолжи се организира во Меморијалниот центар АСНОМ во „Пелинце“.

  Инаку, Мики Трендафиловски годинава има учествувано и на ликовните колонии во Љубанци, во во спомен куќата на Тоше Проески во Крушево и новоспоставената колонија „Грација“ во Куманово, а има покани за учество на повеќе колонии.

  О. Пешевска
              

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk