×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  На 6 мај „Генералка викенд“ во Куманово

  28.04.2022 12:06 | Сузана Николиќ

  Општина Куманово се приклучува кон акцијата „Генералка викенд“, која ќе се организира на 6 мај.

  На 6 мај „Генералка викенд“ во Куманово

  „Ги повикуваме кумановци заедно да собереме што е можно повеќе отпад во нивната непосредна околина и заедно го носиме до ПАКОМАК или локалната станица за отпад“, повикуваат организаторите на акцијата.

  Пролетната акција за чистење ја организира МЕН ЕНД МАУНТЕН заедно со: Пивара Скопје, ПАКОМАК, Министерството за животна средина, Министерството за земјоделство, Министерството за одбрана, повеќе од дваесет општини, училишта и локални поддржувачи, професионални и аматерски спортски клубови и најдобрите компании во Северна Македонија.

  „За секои 10 кг собран отпад засадуваме по едно дрво. Заедно со Национални шуми, Министерството за земјоделство, волонтери, невладини организации и научници од Институтот за биологија и геологија од Универзитетот во Скопје, ги истражуваме вистинските места и вистинските видови за новите пристапни шуми - СОНЧЕВА ГОРА - национални зелени споменици што ќе растат секоја година“, додаваат организаторите на акцијата.

  Повеќе информации за акцијата „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“ во општина Куманово можете да најдете на: https://bit.ly/3khKf7n  #generalkaweekend #куманово #kumanovo #генералкавикенд

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk