×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • На градот му фалат велосипедски патеки

  16.08.2012 07:57 | KumanovoNews

   Куманово нема пункт за изнајмување на велосипеди, ниту доволно уредени велосипедски патеки.

  На градот му фалат велосипедски патеки

  Такви пунктови има во Скопје и Охрид, но граѓаните сметаат дека тоа тешко ќе профункционира кај нас, бидејќи засега не можеме да се споредуваме со туристичкиот центар и со главниот град.

  Спортскиот директор на велосипедскиот клуб “Вело - М“, Марјан Петровски вели дека треба многу напори за една ваква идеја да стане реалност. Тој објаснува дека и во главниот град има обиди за изнајмување на велосипеди, но и таму нема голем интерес.

  Треба преку смс порака да се наплаќа за изнајмување на велосипед. Така е во сите европски метрополи.  Не треба обични, туку адекватни велосипеди за една градска средина. Кај нас има само две велосипедски патеки, но тие се узурпирани од превозници и се користат како паркинг простор. Полицијата не интервенира, а тоа може да се среди многу брзо лесно. Има два булевара, има две патеки и нив треба да ги користат велосипедистите - објаснува Петровски.

  Луѓето кои го следат спортот со години велат дека Куманово може да се пофали со успешни велосипедисти, но не и велосипедски патеки. Стефан Петровски, член на “Вело - М“ вели дека патеката на кејот повеќе се користи за пешачење отколу за возење.

   Треба да се стави ознака и да се обележи дека тука има патека за велосипеди. За подолга релација може да се искористи и патот Куманово - Свети Николе - додава Петровски.

  Нашите соговорници се согласуваат дека треба да се исполнат одедени предуслови за да се отвори пункт за велосипеди.