×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • “Не љути се човече” избрана за најдобра маска на онлајн гласање

  15.05.2023 09:32 | Оливера Пешевска

  Маската “Не љути се човече” која ја изработија учениците од средното училиште“Киро Бурназ” - Куманово е прогласена за маска на годината, на онлајн гласање што го организираше Фондацијата за култура и спорт на својата Фејсбук страница.  

  “Не љути се човече” избрана за најдобра маска на онлајн гласање

  Оваа маска освои 43 отсто од  вкупниот број на гласови, во конкуренција од 25 групни маски кои учествуваа на  овогодинешниот Маскенбал “Батко Ѓорѓија” - Куманово 2023.

  „Во оваа прилика сакаме да ви се заблагодариме на сите вас кои учествувавте на маскенбалот, а потоа и интензивно гласавте за маската која најмногу ви се допадна.Уште еднаш, искрени честитки до победничката екипа.Се гледаме следната година,“порачаа организаторите на настанот и гласањето.

  Ова година маскенбалот “Батко Ѓорѓија 2023“ за прв пат имаше ревијален карактер, а сите учесници добија благодарници за своето учество, трудот и посветеноста во изработката на маските. По завршување на маскенбалот фотографии од сите маски беа објавени на фејсбук страницата на Фондацијата за култура и спорт Куманово. Маската која во изминатите 7 дена собра најмногу гласови го доби признание за маска на годината.

  Претставници од Фондацијата и локалната самоуправа дополнително ќе им врачат признание на победниците.

  На маскенбалот учествуваа над 800 деца и ученици од основните и средните училишта, градинката „Ангел Шајче“ и денс -студиото „Ултра“ од Куманово,  кои со 25 групни маски продефилираа низ градот и се претставија пред публиката на Градскиот плоштад.

  Маскенбалот е традиционален и ова беше негово деветнаесето издание.