×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Нова енергетско- ефикасна фасада се поставува на училиштето „Толи Зордумис“ во Куманово

  24.05.2024 11:55 | Оливера Пешевска

  Основното училиште „Толи Зордумис“ од Куманово ќе добие енергетско- ефикасна фасада на целата зграда и спортската сала, нов под во салата, како и пристапна рампа за инвалидизирани лица. 

  Нова енергетско- ефикасна фасада се поставува на училиштето „Толи Зордумис“ во Куманово

  Реконструкцијата на објектот се врши преку проект на Министерството за образование и наука, во соработка со раководствата на училиштата и Општина Куманово.

  „Дождливото време услови работата да започне некој ден подоцна, но еве веќе тргна реализацијата на проектот. Ќе се работи етапно, секоја страна на училиштето посебно, а започнавме со задниот дел, за да не пречиме на децата. За време на распустот ќе се интензивираат активностите на влезот на училиштето“, објасни директорот Дејан Младеновски.

  Со поставување на изолација на зградата ќе се добие заштеда на енергија, но и естетски уреден простор за пријатен простор на учениците. По завршување на овој проект се надеваат дека ќе се обезбедат средства и за завршување на уредувањето на училишната спортска сала.

  Договорот е дел од проектот „Изградба и опремување на 145 спортски сали и реконструкција на средни и основни училишта во Македонија“ на МОН. Обезбедени се повеќе од 24,6 милиони денари, односно речиси 400 илјади евра, а градежните работи би требало да завршат во наредните 6 месеци.

  Покрај „Толи Зордумис“ се работи и на фасадирање на училиштето „Христијан Карпош“ во населбата Перо Чичо. За ова интервенција се издвоени 12,6 милиони денари.

  Договорот е потпишан кон средината на 2021 година, а општината аплицирала за пет проекти. Досега е завршена фасадата на „11 Октомври“, а следни училишта за рехабилитација се училиштето „Браќа Рибар“ во село Табановце и „Вук Караџиќ“.