×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Обележан денот на училиштето во Старо Нагоричане

  17.05.2010 10:00 | KumanovoNews

   Основното училиште „Светозар Марковиќ“, го одбележа својот патронат во знакот на азбуката. На свеченоста гостите ги поздрави директорката на училиштето Жаклина Миленковиќ.

  Обележан денот на училиштето во Старо Нагоричане

   Луѓето велат дека во животот се сретнуваат случајно, а потоа во животот делат се. Ние не сме случајно тука. Сите наставници на ова училиште со нашите ученици тука сме да го славиме Вуковото дело- рече Миленковиќ.

   Потоа учениците изведоа богата приредба.

   На прославата на патрониот празник присуствуваше амбасадорот на Србија во Македонија Томислав Ѓурин, градоначалникот на Старо Нагоричане Миодраг Јовановиќ,генералниот секретар на ДПСМ, Горан Стојковиќ , претставници од основните и средни училишта од Куманово, истоимените училишта „Светозар Марковиќ“ од Врање и др.