×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Одбележан 25 Мај - Ден на младоста, положено цвеќе на споменикот на Тито

  25.05.2023 17:55 | Оливера Пешевска

  Членови на Здружението на армиски и полициски ветерани и граѓани од Куманово денеска положија цвеќе на спомен обележјето на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, по повод 25 Мај - Ден на младоста и неговиот роденден. 

  Одбележан 25 Мај - Ден на младоста, положено цвеќе на споменикот на Тито

  Поттикнати од сеќавањата за прославување на некогашниот голем празник тие носе знамиња на СФРЈ, со ликовите на Тито и Јованка, а беа пуштани и песни кои се пееле во тоа време.

  „Секоја година ние по повод роденденот на другарот Тито и Денот на младоста одаваме почит пред споменикот на плоштадот. Немаме друг споменик и се уште бараме тука да се постави и биста на Тито. За жал, денеска не ни се приклучија  младите, а и не сме собрани во толку голем број поради празникот Спасовден“, изјави претседателот на Здружението, Драган Стојмановски, полковник во пензија.

  Здружението на армиски и полициски ветерани постои од 2002 година и секоја година оддава почит на 4 и 25 мај. Продолжија со прослава и дружење во просториите на клубот „Христијан Тодоровски Карпош“.

   По повод празникот на младоста, во некогашната држава секоја година на 25 Мај се одржуваше слет, по повод роденденот на Тито и му се врачуваше штафета, која предходно се носеше од младите во цела Југославија.