×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Паѓаат цените на нафтените деривати

  02.05.2023 15:27 | KumanovoNews

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,34% во однос на одлуката од 28 април 2023 година.

   

  Паѓаат цените на нафтените деривати

  Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит.

  Малопродажната цена на бензинот Еуеосупер БС-95 се намалува за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се намалува за 1,50 ден/лит.

  Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менува.

  Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,362 ден/кг и сега ќе изнесува 41,075 ден/кг.

  Од 3 мај 2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин Еуросупер БС – 95 80,00 (денари/литар)

  Моторен бензин Еуросупер БС – 98 82,00 (денари/литар)

  Дизел гориво Еуросупер БС (Д-Е V) 69,00 (денари/литар)

  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 68,00 (денари/литар)

  Мазут М-1 НС 41,075 (денари/килограм).