Пет кандидати за градоначалник и 13 советнички листи во Куманово

13.09.2021 12:35 | Сузана Николиќ

Во Општинската изборна комисија (ОИК) во Куманово доставени се пет кандидатури за градоначалник и 13 советнички листи за престојните локални избори. 

Пет кандидати за градоначалник и 13 советнички листи во Куманово

Кандидати за градоначалник имаат партиите: ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ЛДП и ДОМ, Алијанса на Албанците и Алтернатива и еден независен кандидат.

За пополнување на 33 советнички места во Советот на Општина Куманово кандидатски листи доставиле 10 политички партии и три граѓански иницијативи. 

Независни листи за советници се: „Фронт за урбано Куманово“, „За чисто и хумано Куманово“ и „За наше Куманово“, додека партиски листи доставиле: СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Интегра и Мак, Левица, ЛДП и ДОМ, ДУИ, Алијанска на Албанците и Алтернатива, Единствена Македонија, ДПА и Беса.

 Од Општинската изборна комисија велат дека се уште трае процедурата за разгледување на кандидатските листи за градоначалници и советнички листи, по што официјално ќе ги објават.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk