×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Помор на риби во Кумановка, водата во Пчиња виолетова

  31.07.2022 21:35 | Сузана Николиќ

  Државниот инспектор за животна средина денеска извршил вонреден инспекциски надзор во пречистителната станица во село Доброшане, откако рибари пријавиле дека има помор на риби во реката Кумановка и на вливот во реката Пчиња.

  Помор на риби во Кумановка, водата во Пчиња виолетова

  „Добивме известување од рибари од Куманово за помор на риби долж реката Кумановка на вливот со река Пчиња. Извршен е вонреден инспекциски надзор во Куманово од страна на Државен инспектор за животна средина од Одделението за инспекциски надзор во животната средина, Североисточен и Источен регион, канцеларија Крива Паланка во правниот субјект пречистителна станица за третман на отпадни води лоцирана во с.Доброшане, која при надзорот беше во функција. Надзорот во соработка со Државен инспектор за земјоделство продолжува во понеделник 1 август“, соопштуваат од инспекторатот.

  Оттаму најавуваат дека утре ќе биде извршен и вонреден инспекциски надзор во општина Старо Нагоричане, поради тоа што во водата е испуштена виолетова течност.

  „Утре ќе биде извршен и вонреден инспекциски надзор во Општина Старо Нагоричане во соработка со овластен инспектор за животна средина согласно надлежноста, кај правен субјект за обработка на печурки, цвекло и друг зеленчук, поради основано сомневање за деградација на река Пчиња кај Драгоманце со отпадни води од технолошки процес, врз основа на добиени информации преку социјални мрежи“, објавија од Инспекторатот за животна средина.

  (Фото: Фејсбук)

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk