Попишани над 800 илјади граѓани

17.09.2021 12:28 | Сузана Николиќ

Вкупно 800.008 лица, 249.500 домаќинства и 336.109 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. 

Попишани над 800 илјади граѓани

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле 193.168 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk