×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Поставена 9-метарска новогодишна елка

  09.12.2011 15:57 | KumanovoNews

  На Градскиот плоштад денеска беше поставена новогодишната елка. Елката е висока 9 метри и широка 3 метри, а ќе стои во паркот до фонтаната и споменикот на „Батко Ѓорѓија„.

  Поставена 9-метарска новогодишна елка

   Поради големината, при местењето, деловите беа подигани со кран.

   Поставувањето на џиновската елка предизвика внимание и воодешување кај граѓаните.

  За купување на елката и украсните сијалици, јавното претпријатие „Куманово-паркинг„ потроши 900.000 денари. Останува уште да се украси и да светне во сиот сјај за новогодишните празници.

  Оваа година за првпат новогодишно Куманово ќе биде како во светските метрополи. Се надевам дека граѓаните ќе уживат во новогодишниот амбиент на градот- вели Маја Антевска-Додевска, помошник директор во ЈП „Куманово-паркинг„.