×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пукна водоводна цевка оштети продавница и тротоар

  19.09.2012 13:49 | KumanovoNews

   Во центарот на градот спроти трговскиот центар Гарнизон утринава во пет часот пукнала водоводна цевка при што уништила една продавница и го оштетила тротоарот.

  Пукна водоводна цевка оштети продавница и тротоар

  Вработените во „Мице-дракстор„ велат дека се слушнала експлозија, по што тие излегле надвор мислејќи дека се работи за земјотрес.

  Плочките на подот се погиднаа, а преку отворот се појави голем млаз на вода.Јас бев на крај на продавницата, кај компјутерот и од водата едвај излегов. Колегата мислеше дека е земјотрес и истрча надвор. Внатре беше како вулкан. Ја исклучивме струјата веднаш за да не дојде до поголема катастрофа. Викавме од “Водовод“ да дојдат и да ја запрат водата - вели еден од вработените.

  Од силниот притисок, водата го оштетила и тротоарот, па фризидерот за сладолед пропаднал во направената дупка.

   Сопствениците кажуваат дека е направена голема матерјална штета, која допрва ќе ја утврдат.

  Вработените од ЈП“Водовод“ велат дека проблемот настанал бидејќи пукнала главната водоводна цевка. Тие објаснуваат дека дефекти постојано се случуваат и  не можат да се предвидат. Се очекува до крајот на работната смена дефектот да биде саниран.