×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се избира раководител во Кумановскиот архив

  27.06.2012 07:02 | KumanovoNews

   Девет кандидати влегле во потесниот круг за избор на раководител за Архивот во Куманово.

  Се избира раководител во Кумановскиот архив

  Минатата недела во Државниот архив во Скопје потенцијалните кандидати за ова работно место биле на интервју. Се очекува наскоро еден од нив да биде назначен за раководител.

  На конкурсот се бараше кандидат со завршени општествени или природни науки, со четири години работа во струката од кои една година во државна служба. Конкурсот беше отворен до 5 месецов.

  Архивот во Куманово има 12 вработени, но нема доволно простор и во мали канцеларии работат по двајца колеги.  

  Владата уште пред две години донесе одлука Кумановскиот архив да се пресели во некогашниот дом на АРМ, откако зградата ќе се реновира и приспособи за потребите на новата институција, но засега ништо.