×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се поправа патот за Старо Нагоричане

  28.05.2010 15:26 | KumanovoNews

   Регионалниот пат кон граничниот премин Пелинце во Општината Старо Нагоричане се реконструира. Проширувањето и асфалтирањето на делницата започна од вчера, а во првата фаза ќе бидат опфатени 2 километри од м.в.Света Петка„ до влезот на селото Старо Нагоричане.

  Се поправа патот за Старо Нагоричане

   Проектот чини  5 милиони денари.

  По 35 години за првпат се интервенира на овој пат. Владата најде сретства да се поправи патот, кој е во интерс на жителите на општината Старо Нагоричене, но и за сите кои патуваат кон граничен премин Пелинце и мегалитската опсерваторија Кокино- вели градоначалникот Миодраг Јовановиќ.

  Проектот се реализира по програмата за реконструкција за регионални патишта,а работите на терен ги изведува „Македонија пат„ од каде најавуваат дека проектот ќе биде заврШен за десетина дена.

   Се надевам дека со новите програми во наредните години, ќе ја завршиме  до крај оваа делница  до самиот граничен премин Пелинце. Согласно оваа програма за општините во кумановскоит регион предвидени се сретства во висина од 22 милиони денари и ќе настојуваме до крајот на јуни да ги завршиме работите- вели директорот ма Македонија пат, Горан Стојковиќ.

  Предвидена е реконструкција на патот од селата Долно Којнаре до Сопот и од Речица до Лојане.