Шестмина новозаболени од коронавирус во Куманово

14.07.2020 - 18:50

  Шест позитивни на коронавирус се регистрирани во Центарот за јавно здравје во Куманово.

Шестмина новозаболени од коронавирус во Куманово

Во земјвата во последните 24 часа откриени се 135 нови случаи од направени 1.259 тестирања.

По градови: Скопје 76, Куманово 6, Тетово 13,  Гостивар 10, Штип 6...

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, од Тетово, од Охрид и еден пациент од Кичево.

Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 142 оздравени лица.

Во земјата досега се направени вкупно 79.392 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамки на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почеток на епидемијата изнесува 8.332 лица, бројката на оздравени пациенти е 4.468, на починати е 389, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.475 лица.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk