×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Стечајците утре пред Собрание

  28.07.2010 13:31 | KumanovoNews

  Стечајните работници од Здружението „УНИТ„ утре ќе протестираат пред Собранието.Tие најавуваат дека ќе ја блокираат улицата пред Собранието со цел да ја натераат власта да го реши нивниот социјален статус.

  Стечајците утре пред Собрание

   Утре на дневен ред се пратеничките прашања. Две прашања на опозицијата се однесуваат на нашиот проблем, се надевам дека ќе се проговори за нас и власта ќе даде зелено светло за отпочнување на дијалогот. Ние нема да попуштиме во борбата за остварување на нашите права, затоа што не по наша вина сме избркани од работа - вели Лиљана Георгиевска претседателка на УНИТ.

  Стечајните работници бараат  згрижување до пензионирање или следно вработување за жени над 50 годишна возраст со 15 години работен стаж и за мажи над 53 години.  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk