×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Виртуелни тури за музејската поставка во Куманово и локалитетот Кокино

  15.09.2020 10:21 | KumanovoNews

   Музеј Куманово нуди виртуелни тури за постојаната музејска поставка и локалитетот Кокино.

  Виртуелни тури за музејската поставка во Куманово и локалитетот Кокино

  Во време на пандемија, кога се оневозможени масовните посети на културно-историските локации, дигитализацијата на културното наследство беше една од првите и најважните работи кои беа препорачани од Меѓународниот совет на музеите и УНЕСКО.

  - Музеј Куманово имаше среќа да биде вклучен во проект на Фондација за развој на мали и средни претпријатија, кој се однесува за туризмот во објекти на културно наследство и во чии што рамки беа изготвени и виртуелните тури. Турите нудат разглед на сите одделенија на поставката и на локалитетот Кокино, со пропратен текст за најважните точки во турата, - соопштуваат од Музеј Куманово.

  Виртуелните тури се бесплатни и може да се видат на следните линкови:
   
   http://tours.rcku.org.mk/eu/Muzej-Kumanovo/


   http://tours.rcku.org.mk/eu/Kokino/

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk