×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Утре трговците не смеат да работат, ќе има инспекциски контроли

  23.04.2024 15:29 | KumanovoNews

  Во изборните денови трговците не смеат да работат, а Државниот пазарен инспекторат ќе спроведе засилени контроли да види дали се спроведува заклучокот на Владата.

  Утре трговците не смеат да работат, ќе има инспекциски контроли

  Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) со соопштение им укажува на сите работодавачи дека деновите 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) се неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, согласно Заклучокот на Техничката Влада на Република Северна Македонија донесен на Шестнаесеттата седница одржана на 16 април 2024 година,

  Работодавачите во наведените денови не треба да извршуваат дејност со исклучок на оние работодавачи каде работните процесите заради својата природа не можат да се прекинат.

  „За наведените денови Државниот пазарен инспекторат ќе воведе дежурства и преку државните пазарни инспектори  ќе  контролира дали заклучокот на техничката Влада се почитува  од страна на работодавачите“, стои во соопштението на ДПИ.